Tuesday, November 11, 2025

$2.50 Meal Plan - Pick Your Budget

 Let’s look at the $2.50 meal plan. If you don’t know how I came up with that dollar amount, please check out this page. This page also has a lot of great tips at the bottom, which I think are worth looking at.

So let’s get started:

$2.50 per day (7) per person (2) equals $35.00 for a week’s worth of groceries for my hubby and myself.


Day One

B - rice porridge: we are going to be eating this for 6 days.

To make rice porridge - start by washing the rice (1/2cup per person per day, unless you have a huge pot you will need to make this in batches.) Wash the rice really well several times because this is going to make for a creamier rice porridge. Add a few cups of your washed rice to a pot with 7 cups of water. If you like your rice porridge a little bit thinner you may need to add a little bit more water, say like another cup or two. Add about a half a teaspoon of salt. Bring to a boil, once boiling reduce the heat to a simmer. Off-set a lid on your pot to allow the steam to escape. You are going to cook this for 45 minutes to an hour allowing the rice to break down and the porridge to become thick or you desired consistency. Be sure to stir this throughout the cooking process as you don't want the rice to stick to the bottom or burn (especially towards the end.) If you need to add more water, do so. When you go to eat your porridge, add salt if it needs it and top with sugar and a small pat of margarine.

L - 1 fried egg sandwich made with two pieces bread or toast (we will be eating this for 5 days)

D - tuna noodles - we will be eating this twice this week.

To make tuna noodles: cook the egg noodles per the package instructions. In another pan add your 1-2 cans cream of mushroom soup and thin it with water to desired consistency. Add your drained can of tuna and heat. Pour over your noodles.


Day Two

B - rice porridge

L - 1 fried egg sandwich made with two pieces bread or toast

D - pork and beans with vienna sausage over mashed potatoes - again we will eat this for two days.

To make: warm your 2 cans of pork and beans and 2 drained cans of vienna sausages on the stovetop. Make your instant potatoes in a bowl per the instructions. Pour your bean mixture over the potatoes.


Day Three

B - rice porridge

L - 1 fried egg sandwich made with two pieces bread or toast

D - salsa chicken over rice. We will eat this again for two meals.

To make the salsa chicken over rice, you will cook about two cups of rice. Add your drained canned chicken and jar of salsa or Pinante sauce to a pot and warm it up. To serve, just pour your chicken mixture over the rice.


Day Four

B - rice porridge

L - 1 fried egg sandwich made with two pieces bread or toast

D - tuna noodles


Day Five

B - rice porridge

L - 1 fried egg sandwich made with two pieces bread or toast

D - pork and beans with vienna sausage over mashed potatoes


Day Six

B - rice porridge

L - cream chicken over mashed potatoes (we will eat this for the final two days)

To make: add 1-2 cups water to thin 1-2 cans of cream of chicken soup. Add the canned chicken, juice and all. Warm on the stovetop. Prepare potatoes according to the instructions. Serve the soup mix over the potatoes.

D - BBQ pineapple chicken over rice. This is the only time you'll be eating this. 

To make: put everything (can of chicken, pineapple tidbits and as much bbq sauce as you desire) in a saucepan including the juice from the can of pineapple and heat. Cook 1 cup of rice separately. Pour the bbq pineapple chicken over rice to serve. 


Day Seven

B- chocolate chip muffins

To make the muffins: replace the half cup of milk with water and add half tablespoon of margarine.

L - cream chicken over mashed potatoes

D - salsa chicken over rice


Shopping List:

Dollar General:

1 salt & pepper shaker set ($1.00)


Dollar Tree:

20oz can pineapple tidbits ($1.50)

18oz bottle BBQ sauce ($1.25) 


Walmart:

4lb bag white sugar ($3.46)

1 box margarine sticks ($1.24)

1-7.4oz package chocolate chip muffin mix ($1.24)

1 dozen eggs ($1.97)

20oz package bread ($1.42) this loaf has 22 pieces

2 packages instant mashed potatoes ($2.00 - $1.00 ea)

2-10.5oz cans cream of chicken soup ($1.40 - .70¢ ea)

16oz wide egg noodles ($1.62)

5oz can of tuna (.96¢)

2- 10.5oz cans cream of mushroom ($1.40 - .70¢ ea)

2- 15oz cans pork and beans ($2.16 - $1.08 ea)

2-4.6oz cans vienna sausage ($1.52 - .76¢ ea)

16oz jar salsa or Pinante sauce ($1.92)

5lb bag white rice ($3.34)

3-5oz can chunk chicken breast ($3.72 - $1.24 ea)


Optional to buy for your pantry:

16oz bottle vegetable oil ($1.25) Dollar Tree 


The grand total is: $33.12 (or $34.37 with the optional vegetable oil)


Note: if you would rather forgo the vegetable oil and buy a couple cans of vegetables you could. Aldi’s has 15oz can of cut green beans for .50¢ and a 15.25oz of whole kennel sweet corn for .55¢


Leftover food to your pantry:

Rice

Sugar

Salt & pepper

Margarine 

Eggs

Veg

etable oil (possibly)


Next I will be posting an example of a $3.75 weekly meal plan, so stay tuned.

💗 Jo

0 comments:

Post a Comment

Search This Blog